Шкільний астрономічний вісник "Астрограф"
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [7]
Статті дописувачів [2]
Підшивка статей сторонніх авторів чи упорядників цікавих тем
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 39
Статистика
Сайт вчителів фізики міста Рівного
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Мої статті

Все про наше Сонце...
  Чому Сонце світить? У 20-х роках минулого століття вчені знайшли розгадку . Цим процесом виявився термоядерний синтез. Синтезом називається  процес, під час якого атоми на
високий швидкості зіштовхуються один з одним. Але для того, щоб це сталось повинні бути відповідні умови. У кожного з 2 протонів (атоми гідрогену) позитивний заряд і тому вони будуть відштовхуватись один від одного. Отже, для того, щоб відбувалась взаємодія потрібно їх зблизити на певну відстань. Ядро Сонця – ідеальне місце для термоядерного синтезу. Його температура 18 мільйонів градусів за Цельсієм і густина в 10 раз більша, ніж у свинцю. Таким чином атоми водню, сполучаючись, утворюють атом гелію, але утворений атом за  масою поступається водню. А куди ж зникла інша маса? Під час удару вона перетворилась в енергію, але ця енергія досягає Землі  у вигляді фотонів – частинок світла і тепла.
    Цікавий факт: коли згасне Сонце?Енергія нашого світила виробляється в термоядерних реакціях перетворення водню в гелій. Чотири ядра водню важать на 0,7% більше, ніж ядро гелію, яке з них утворюється. Ця невелика різниця, яка називається дефектом маси, переходить в енергію. Частину її відразу забирають у космос проникливі нейтрино. Інша енергія перетворюється в тепло і розігріває надра Сонця до 14 мільйонів градусів. Величезна температура утримує тиск верхніх шарів речовини і забезпечує протікання термоядерних реакцій. Але тепло постійно просочується назовні і випромінюється з поверхні Сонця. Щомиті в гелій перетворюється 600 мільйонів тонн сонячного водню. Але навіть при такій колосальній витраті водню вистачить на 10 мільярдів років, настільки велика маса Сонця. Майже половина цього терміну вже позаду, що випливає з віку гірських порід, місячного ґрунту і метеоритів.
      
Однак після вироблення більшої частини водню Сонце не згасне, навпаки, розгориться з новою силою. Його ядро стиснеться і розігріється, а оболонка розпухне і охолоне. Світимість Сонця виросте в тисячі разів, живити ж його будуть реакції ядерного горіння гелію, що перетворюється в більш важкі елементи. Величезна червона зірка випалить поверхні близьких до неї планет. На щастя, для підготовки до цього катаклізму у наших нащадків буде достатньо часу – понад 5 мільярдів років.
  СпалахинаСонціруйнуютьповерхнюМісяцяВчені досліджували вплив сонячної активності на поверхню Місяця і на екзосферу, що її оточує — найтоншу газову оболонку, яка в десять мільярдів разів рідша за земну атмосферу. Зокрема, науковці вперше розрахували вплив на поверхню Місяця сонячних корональних викидів — мільярдів тонн плазми, які викидає Сонце під час періодів активності. "Ми виявили, що, коли хмара плазми досягає Місяця, вона діє ніби піскоструменевий апарат, і здирає летючі речовини з поверхні. Математичні моделі показують, що близько 100-200 тонн місячної речовини — 10 щільно запакованих вантажівок — можуть бути здуті з місячної поверхні у час типового дводенного проходження коронального викиду", — говорить керівник проекту DREAM Вільям Фаррелл.
   Плазма корональних викидів сильніше видуває місячну речовину не тільки тому, що її потік відрізняється більш високою швидкістю і щільністю, ніж звичайний сонячний вітер, але й тому, що в ньому більше важких іонів. Сонячний вітер в основному складається з іонів водню (протонів), частка іонів гелію не перевищує 4%. Але в плазмі корональних викидів частка гелію досягає 20%, а важкі іони здатні видути в 50 разів більше речовини, ніж протони.

    Сонячні плями
Ще задовго до винаходу телескопа люди помічали на неяскравому Сонці, що заходить, або на Сонці, видимому крізь легкі хмари, темні плями. Раніше не лише не знали, що є плямами, але і не допускали думки про те, що плями знаходяться на Сонці. Лише тепер, опісля три з половиною століття з тих пір, як Галілей довів, що плями – це реальні утворення на поверхні Сонця, починає з’ясовуватися їх фізична природа...
    Магнітне поле плям– одна з найбільш важливих характеристик. Саме з магнітним полем зв’язана і причина появи сонячних плям. Сильне магнітне поле плями пригнічує конвективні течії, що приносять енергію з надр Сонця, і тому газ в плямі остигає. Але повний потік енергії повинен збережуться, тому частина її, заблокована магнітним полем, повинна випромінюватися в околицях плями, утворюючи довкола нього яскравий ореол. Температура ореолу в середньому на 10 До вище навколишнього газу, а радіус перевищує радіус плями приблизно в два рази.
  
Фото-сферичні факели – деталі світліші (а значить, і гарячіші), ніж фотосфера. Якщо група плям знаходиться поблизу краю сонячного диска, то довкола неї зазвичай видно безліч факелів – факельне поле. Факели виникають незадовго до появи сонячних плям і існують в середньому в три рази довше за плями. У місцях, де спостерігаються факели, на поверхню Сонця виноситься гарячіша речовина, ніж в інших ділянках фотосфери. Це пов’язано з місцевим посиленням конвекції в під фото-сферичних шарах.

Упорядник статті: Прокоп Яна 11 – Б        (випуск НВК «Колегіум» 2011/2012н.р.)

Редагування інтернет версії, анімація: вчитель фізики та астрономії Гончаров О.О.

Інтернет посилання:

http://cikave.org.ua/space/tsikavi-fakty-pro-sontse/

http://ifacts.com.ua/world/tsikavyj-fakt-koly-zhasne-sontse-249

http://space.vn.ua/foto-sun.html

http://ua.korrespondent.net/tech/science/1264659-na-sonci-cherez-potuzhnij-spalah-stalosya-cunami

http://www.uapedia.com.ua/?p=588



Джерело: http://Сонце, еволюція Сонця, сонячні затемнення, сонячний вітер
Категорія: Мої статті | Додав: Astrophizyk@73 (2012-03-14) | Автор: Прокоп Яна 11 – Б (2012 рік) E W
Переглядів: 1151 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Корисні дані
Мультимедія школі
Знаходження
Пошук
Copyright MyCorp © 2024